Liaudies išmintis byloja, kad molinga žemė yra labai derlinga ir čia viskas auga. Molainiai nuo seno buvo turtingi ne tik derlingos žemės išaugintų gėrybių, čia buvo gabių, išsimokslinusių žmonių, vėliau tapusių žinomais ne tik Lietuvoje, bet ir toli už jos ribų.
Dar cariniais laikais molainietis JONAS GIEDRIKIS Peterburge įgijo aukštąjį humanitarinį išsilavinimą ir tapo profesoriumi.
Tarpukario Lietuvos pirmasis molainietis gydytojas su aukštuoju medicininiu išsilavinimu buvo JUOZAS KRIŠČIŪNAS.
ANTANĖ VAITELYTĖ- MAČIUKIENĖ, gydytoja odontologė, visuomenininkė,1919m. dirbo gailestingąja seserimi savanore Raudonojo kryžiaus ligoninėje Panevėžyje. Vėliau emigravo į Vokietiją, o iš ten į JAV.
Pokario metais molainietis JONAS KIRDEIKIS, garsus chirurgas, dirbo Biržų ir visos šiaurės Lietuvos gydytoju-konsultantu.
ALGIRDAS ANTANAS KRIŠČIŪNAS, žymus psichiatras, kurio išleistomis knygomis „Psichikos ligos ir mes“, „Neurozė“, „Psichiatrija“ ir kitomis naudojasi ir dabartiniai medicinos studentai. Minėtos knygos yra leidžiamos pakartotinai. Tai ne tik gydytojas, bet įvairiapusiais talentais apdovanotas žmogus. 1956 m. nutapė paveikslą „Jaunystės jūra“, povestuvinės kelionės atminimą.
BRONISLOVAS VAIDUTIS KUTAVIČIUS- kompozitorius, profesorius, kuriam 1982 m. suteiktas Lietuvos nusipelniusio meno veikėjo garbės vardas,1987 m. apdovanotas Lietuvos valstybine premija ir dar visa eile premijų Lietuvoje ir užsienyje, o 1999 m.- Gedimino IV laipsnio ordinu ir 2003 m. ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“. Kompozitoriaus kūriniai nuolat skamba koncertuose, konkursuose ir šiuolaikinės muzikos festivaliuose tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje: Lenkijoje, Didžiojoje Britanijoje, Suomijoje, Danijoje,
Vokietijoje, Prancūzijoje, JAV, Meksikoje, Rusijoje ir kitur.
Vokietijoje, Prancūzijoje, JAV, Meksikoje, Rusijoje ir kitur.
JONAS ENRIKAS GURSKIS, gimęs 1926 m., baigęs Panevėžio berniukų gimnaziją ir įstojęs į Kauno medicinos institutą, kurio tuo metu nebaigė, nes buvo ištremtas į Sibirą. Ten dirbo gydytoju. Svajojo grįžti į Lietuvą ir baigti Kauno medicinos institutą. Svajonė išsipildė tik 1959 m. Institutą baigė su pagyrimu ir įsigijo pediatro specialybę.Ilgametis Respublikinės Panevėžio ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas Vaikų poliklinikos reikalams daug jėgų, energijos ir širdies atidavė naujos vaikų poliklinikos statybai.Naujovių ir pažangos puoselėtojas Jonas Gurskis efektyvią vaikų grūdinimosi priemonę – kūdikių plaukymą 1979 metais įdiegė ir Panevėžio naujojoje vaikų poliklinikoje. Tai buvo neeilinių organizacinių gabumų, subtilaus mokėjimo bendrauti su kolegomis, mažaisiais pacientais ir jų tėvais žmogus. J.Gurskis buvo aukščiausios kvalifikacijos gydytojas, kurį ir dabar su nostalgija prisimena ne vienas panevėžietis.
Remiantis žemiau nurodytais rašytiniais šaltiniais ir senųjų molainiečių Vandos Kutavičiūtės, Palmiros Kirdeikytės, Vlado Tvarkūno, Kazimiero Roko, Vytauto Jono Kirdulio, Alberto Gurskio, Onos Vilčinskaitės, Eugenijos Tvarkūnaitės-Snieškienės, Audronės Gurskytės Žvikienės prisiminimais Molainių kaimo bendruomenė sudarė ir išleido dvi knygutes apie kaimo istoriją.Tai „ Iš praeities per dabartį į ateitį“ ir „Abipus Molainos“. Jas išleisti padėjo Nyderlandų fondai, Panevėžio kredito unija, kaimo teritorijoje įsikūrusios bendrovės, verslininkai, ūkininkai, privatūs asmenys.
Parengė Janina Zlatkienė.
Šaltiniai: Juknevičius, Petras. Ką galima sužinoti iš XII amžiaus inventoriaus. Upytės dvaro 1638 metų inven- torius // Tėvynė, 2004, geg. 19, p. 6. Kutavičius, Bronislovas, Vaidutis // Zubrickas B. Lietuvių kompozitoriai: enciklopedinia žinynas. Vilnius, 2004, p. 228-231. Latvis, Hnrikas; ir Vartbergė, Hermanas. Livonijos kronikos. Vilnius, 1991, p. 197.